יום כיף לעובדיםהשאלה שבכותרת היא שאלה פתוחה- אפשריות תשובות רבות עליה. אין תשובה אחד ויחידה. בחירת מועד היציאה ליום כיף מושפעת משיקולים שונים. העיתוי גמיש מעצם הגדרת היציאה ליום כיף, אבל ברור שבחירת המועד צריכים להילקח נתונים אחדים, ובראש ובראשונה- האם העיתוי שייבחר לא יפגע בפעילות הכלכלית השוטפת של החברה או הארגון. בהינתן, לדוגמה, חלון הזדמנויות – מועד שבו אין הזמנות רבות מהמפעל או שהחברה נמצאת לאחר ביצוע פרוייקט גדול מוצלח והעיתוי ליציאה ליום כיף מהווה גם מעין בונוס על המאמץ וההישגים.

עיתוי בחירת המועד ליום כיף מושפע, בין השאר, מהפעילות המתוכננת בו. לדוגמה: אם מתוכננת פעילות בבריכה או בחוף ים, ברור שלעונת השנה או המועד בתוכה שבו מתוכנן יום זה יש חשיבות רבה והשפעה רבה על העיתוי. כך גם אם מתוכננת במהלך היום פעילות אתגרית בטבע, ודאי לא טוב שייבחר יום חורף גשום וקר המעיב על הפעילות ואף עשוי למנוע אותה.

יום כיף כזריקת עידוד

אין ספק כי לשביעות רצון העובדים ולתחושה כי הם מוערכים (ומתוגמלים) יש חשיבות מכרעת להצלחת החברה. ייתכן כי כאשר מנהלים חשים עייפות או רפיון, כאשר העובדים לא ממצים את יכולתם והפריון והתפוקה שלהם פוחתים – דווקא נקודת זמן זו היא העיתוי המתאים ליציאה ליום כיף, כדי למלא מצברים ולהיטען אנרגיה ומוטיבציה חדשות ורעננות. יום כיף עשוי להית מעין זריקת עידוד ומרץ.

יום כיף ובעיקר השקט התעשייתי שמושג בו מהווה רקע ואווירה מתאימים לדברים של מנהלים שמודגשת בהם הערכתם את העובדים. יום הכיף מבטל מחיצות ומעמיד או מושיב את כולם בגובה העיניים, מה שמשרה תחושה כי כולם שווים, לפחות ביום כיף זה.

כאשר מנהלים חשים כי עובדיהם צוברים מתחים וכעסים וכי נכון לאפשר להם לפרוק אותם, יציאה ליום כיף שהוא גם יום גיבוש עשוי ליצור את האווירה הנאותה שתעודד עובדים לשתף בתחושות שלהם אחרים בכלל ומנהלים בפרט. סביב שולחן ערוך במסעדה או בלוקיישן יפה בחיק הטבע שיחה כזאת עשויה להיות אפקטיבית ואף חווייתית.

תתחדשו

החלפתה של שדרת הניהול או קליטת עובדים חדשים יכולות אף הן להיות סיבה ליציאה ליום כיף לציון הדם החדש שיוזרם לחברה. קבלת פנים שתיעשה ביום זה תושפע, כצפוי וכמשוער, מהנינוחות ומהרוגע שישרו על העובדים במהלכו.

יום כיף שנערך גם במתכונת של יום גיבוש, כאשר חלק מרכזי מהפעילויות המתוכננות ומתבצעות במהלכו מכוון במיוחד להיבט זה עשוי לשלב את המועיל עם המהנה. זו גם הזדמנות לחזק את הביטחון ואת תחושת הערך העצמי של מי מהעובדים שהם חסרי ביטחון, ביישניים, נחבאים על הכלים ואיש לא יודע מה הם חושבים ומה הם מרגישים. פעילות שתעודד עבודת צוות ושיתוף פעולה יכולה בהחלט לסייע להם להשתלב ביתר הצלחה בחברה ולהרגיש שייכים אליה.

יום כיף עם סיבה או בלעדיה

"סיבה למסיבה"- במירכאות או בלעדיהן- לא חייבת להיות השיקול המרכזי בבחירת יום כיף. מנהלים המכירים בחשיבות, בתרומה ובתועלת של יום כיף לגיבוש העובדים ולחיזוק תחושת השייכות והמחויבות שלהם לחברה, יודעים כי נכון, כדאי ומועיל לייחד מועדים קבועים מראש ליציאה ליום כיף. כאשר הם מסומנים בלוח השנה- לדוגמה, אחת ברבעון או שלוש פעמים בשנה – וכאשר העובדים יודעים מראש מה המועד המתוכנן ליום כיף, יש להם למה לצפות. סביר להניח כי עובדים שיודעים אי ייערכו ימי כיף אחדים בשנה ללא סיבה מיוחדת עשויים להגביר את הערכתם למנהלים.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם